Na bývanie, platby za energie alebo vodu padne zhruba pätina z rozpočtu domácností. Práve vo vykurovacej sezóne rastie spotreba energií. Keď pri vykurovaní chybujete, zvyšujete svoj účet o stovky až tisíce korún. Akým najčastejším chybám sa vyhnúť?
Zle dimenzovaný kotol
Úsporné vykurovanie začína už pri samotnom výbere zdroja tepla a vykurovacej sústavy. V rade domácností pracujú elektrické kotly alebo kotly na zemný plyn. Tie by mali byť správne dimenzované podľa vykurovanej plochy. "Ak je kotol nadimenzovaný, napríklad kvôli neskoršiemu zateplenie domu, častejšie spína, čo vedie k vyššej spotrebe. Dôležitá je tiež pravidelná údržba a servis kotla, ".
Nulová údržba kotla
Odbornou starostlivosťou zahrnutý kotol je totiž až o tretinu efektívnejší, teda pri vykurovaní na rovnakú teplotu spotrebuje o tretinu paliva menej a vydrží dlhšiu dobu v službe. Pri každoročnej údržbe a čistení môže technik sledovať opotrebenie kotla a včas upozorniť na nutnosť výmeny niektorých súčiastok. Potom by vás nemalo prekvapiť, že kotol prestane kúriť v treskúcich mrazoch. "Navyše kontroly spalinových ciest, ktoré predchádzajú nebezpečným požiarom, sú zo zákona povinné,".
Zavzdušnené radiátory
Zavzdušnené radiátory znamenajú vyššiu spotrebu, pretože než vyhrejú byt, potrebujú oveľa viac energie. Vo výsledku vás zavzdušnené radiátory môžu stať desiatky Euro. Že je v radiátora vzduch spoznáte jednoducho: otvorte naplno kohúty a nechajte teleso rozohriať. Zhruba za pol hodiny by mal byť radiátor teplý po celej svojej ploche. Pokiaľ je teleso horúce hore, ale studené či vlažnej dole, znamená to, že je zavzdušnené. "Keď sa zavzdušnenia opakujú, je nutné zistiť prečo. Doporučujeme skontrolovať tlak v expanznej nádobe, pretože keď je nedostatočný, dochádza k častému poklesu tlaku vo vykurovacej sústave, čo sa rieši dopúšťaním vody a tým sa opäť zvyšuje obsah plynov vo vykurovacej sústave, ".
Prekúrené byty
Prekúrenej byty sú podľa odborníkov jedným z nešvárov domácností. "Čím vyššia teplota, tým vyššie výdavky. Keď domácnosť zníži teplotu v prekúrenej miestnosti o 1 ° C, zníži sa spotreba energie až o 6 percent. Nie je potrebné, aby bola rovnaká teplota vo všetkých miestnostiach. V spálni väčšinou uvítame nižšie teploty, kým v obývačke si pri sledovaní televízie radi přitopíme. Takýto komfort umožňujú digitálne termostatické hlavice na radiátoroch. "
Vypínanie kúrenia
Mnoho domácností si stále myslí, že keď pri odchode do práce vypnú kúrenie úplne, ušetria. Lenže keď chcú interiér znovu vykúriť na príjemnú teplotu, spotreba energie narastie. Vhodnejšie je kúrenie nevypínať, iba ho stiahnuť, napríklad na 17 ° C.
Pootvorené okno celý deň
Kým mimo vykurovaciu sezónu je možné vetrať od rána do večera, počas zimných mesiacov je vhodné vetracie návyky zmeniť. Keď je vonku chladno, stačí krátke, ale intenzívne vetranie - napríklad počas piatich či desiatich minút sa vzduch vymení, ale steny nestačia prechladnúť, a tak nenarastá spotreba energií.
Aké sú chyby pri kúrenie v zime
Zle utesnené okná prepúšťa 30 až 40% tepla, a to nie je práve málo. Preto je ešte najlepšie pred vykurovacou sezónou zabezpečte, napríklad samolepiacimi izolačnými pásky. "Ak máte staré okná, je najvyšší čas na ich výmenu. Pokiaľ vám ale takto radikálnu rekonštrukciu nedovolí váš rodinný rozpočet, využite lacnejších možnosťou ich vylepšenie. Existujúce okna je možné osadiť izolačnými fóliami, ktoré dokážu zlepšiť ich tepelno-izolačné vlastnosti. Na dvere je možné osadiť treba silikónové tesnenie, ".
Príliš vysoký tarif
Keď doma vykurujete elektrinou alebo ohrievate vodu v bojleri, môžete vyžiť lacnejšiu tarifnú sadzbu a už len tým šetriť. Zároveň sa oplatí sledovať ceny elektriny aj plynu a vyberať medzi dodávateľmi najvhodnejšiu ponuku. "Prekontrolujte si, či neplatíte za energie zbytočne veľa. Hoci rad dodávateľov svojim zákazníkom zdražela najmä elektrinu, aktivita sa v tomto smere rozhodne vyplatí. Vždy možno totiž nájsť výhodnejšieho dodávateľa, s ktorým môžete významne ušetriť, ".